Czy wiesz, że w kuchni tureckiej najważniejszy jest opiekacz? Kebab powstaje właśnie w nim!

In: opiekacze On:

Każdy punkt gastronomiczny, który przyrządza smakowite jedzenie, nie mógłby działać, gdyby nie cała masa urządzeń i akcesoriów. Jednym z nich, które przydaje się w specjalistycznych restauracjach, jest opiekacz.

Soczyste i smaczne mięso

Jedząc kebab każdy zwraca uwagę na aromatyczne mięso, które stanowi bazę tego dania. By móc serwować je właśnie takie, potrzebujesz profesjonalnego opiekacza. Kebab powstaje bowiem w dość specyficzny sposób i bez niego nie jest to w ogóle możliwe. Solidny opiekacz zmieści nawet 70 kg mięsa, które obraca się wokół przez kilka godzin. Stopniowo odcinane kawałki odsłaniają kolejne warstwy, które znów są pieczone. W ten sposób mięso jest stale ciepłe, aromatyczne i dobrze przyrządzone.

Elektryczny i gazowy opiekacz do kebaba

Wybór urządzenia i sposobu podgrzewania mięsa zależy od Twoich preferencji, bo smaczne kawałki przygotuje każdy opiekacz. Kebab smakuje tak samo, bez różnicy czy powstał w elektrycznym, czy w gazowym piecyku. Co prawda pojawiają się opinie, że elektryczny zapewnia równomierny wypiek, a gazowy mniej wysusza mięso, lecz nie da się tego obiektywnie sprawdzić. Wiele zależy bowiem od jakości mięsa i umiejętności kucharza, który je przygotowuje. Rodzaj zasilania nie ma też wpływu na czas przyrządzania potrawy, w obu przypadkach ponownie zależy to od wkładu.

Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na ilość grzałek i ich moc oraz wielkość. Niektóre opiekacze umożliwiają niezależne sterowanie każdą z nich, co ułatwia przygotowanie smakowitego mięsa, bez ryzyka jego wysuszenia czy spalenia.

Warto dbać o opiekacz

Każdy opiekacz, w którym kebab nabiera rumieńców, wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. To bardzo ważne nie tylko ze względów sanitarnych i smakowych, choć te są oczywiście najważniejsze. Ponieważ urządzenie, które kupujesz do tanich nie należy, lepiej zapobiegać jego awariom. W tym celu konieczne jest zaopatrzenie się w części zamienne, co najlepiej zrobić w tym samym punkcie, w którym kupujesz opiekacz. Dzięki temu pozostaje Ci już tylko przyrządzanie smacznego mięsa, bez ryzyka, że niespodziewanie i nagle stracisz źródło dochodu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło