Food truck - czy warto?

Food truck czyli dostawcze auto, podczas postoju zmieniające się w mobilny punkt gastronomiczny - to coraz częstsza inwestycja początkujących przedsiębiorców w branży gastronomicznej.

Food truck czyli dostawcze auto, podczas postoju zmieniające się w mobilny punkt gastronomiczny - to coraz częstsza inwestycja początkujących przedsiębiorców w branży gastronomicznej. Dlaczego tego typu inwestycja cieszy się ostatnio tak dużą popularnością? W jaki sposób należy wyposażyć owego food trucka? Na te odpowiedzi i więcej - zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem :)

Jaki samochód pod food trucka?

Wybór samochodu pod naszego food trucka to jeden z kluczowych elementów. To właśnie w nim będziemy przygotowywać posiłki dla naszych klientów. Będzie ono swego rodzaju wizytówką naszej firmy. Z tego też powodu, jeśli dysponujemy większymi funduszami, polecamy nie oszczędzać na wyborze samochodu. Idealne modele pod tego typu biznes to np. Citroen Jumper, Renault Master czy Fiat Ducato. Ładny, wzbudzający zainteresowanie wóz na pewno przyciągnie uwagę większej ilości klientów, a co za tym idzie, zmaksymalizuje nasze przyszłe zyski. Jeśli chodzi o adaptacje auta, zarówno możemy zająć się tym sami, lub kupić samochód po przeprowadzonej w tym kierunku modyfikacji.

Panele słoneczne czy agregat?

Ważnym punktem do przemyślenia może być również dobór paneli słonecznych. Panele słoneczne zamontowane na dachu naszego food trucka, mogą w większym stopniu spełnić nasze zapotrzebowanie energetyczne. W innym przypadku niezbędnym może się okazać agregat prądotwórczy. Jak jednak wiadomo, zasilać panelami słonecznymi jest bardziej "eco", co też z całego serca polecamy! Montaż paneli słonecznych to dziennie doładowanie akumulatorów przy sprzyjającej pogodzie na poziomie około 5 kWh. Wraz z naładowanymi bateriami na początku dnia, (około 5kWh) taka ilość prądu w zupełności nam wystarczy.

Niezbędne wyposażenie food trucka

Do otwarcia funkcjonalnego food trucka, oczywiście będziemy potrzebować niezbędnego sprzętu gastronomicznego. Zależnie od profilu gastronomicznego, narzędzia oraz sprzęt mogą się od siebie różnić. Mimo tego możemy wyróżnić listę najbardziej popularnych sprzętów, które można znaleźć w food truckach. Należą do nich między innymi:

-opiekacz do bułek

-frytownica

-płyta grillowa

-okap

-rożen

-bemary

-szafa chłodnicza

-zamrażalka

-witryna

-zlewozmywak

Częstym rozwiązaniem okazuje się być również osłona nierdzewna ściany tylnej.

Gdzie się ustawiać, by osiągać zyski?

Niestety nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Naszym plusem w tej sytuacji są niewątpliwie koła, dzięki którym możemy dynamicznie zmieniać naszą lokalizację, odpowiednio reagując na dotychczasowe zyski. Częstym wyborem miejsca sprzedaży okazują się zloty food trucków, które to odbywają się w wielu miejscach. Niezłym pomysłem będą również okolice przeróżnych imprez wiejskich czy miejskich, koncertów czy wydarzeń sportowych. Za odpowiednią opłatą food trucki prawie zawsze są tam mile widziane! Jeśli dobrze zaplanujesz sobie harmonogram wyjazdów, możesz śmiało być w ciągłej trasie od wczesnej wiosny do późnej jesieni :)

Przepisy, których przestrzegać musimy!

Wymogi sanepidu, co do których musimy kategorycznie się stosować mówią jasno - wszystko w food trucku MUSI być przygotowane wcześniej. Teoretycznie więc na początku musimy w kuchni (własnej lub wynajętej) przygotować produkty, które później w food tracku jedynie podgrzewamy. Zgodnie z przepisami, koniecznym jest również zamontowanie dwukomorowego zmywaka oraz umywalki do rąk.

Koszty otwarcia biznesu food truck

Koszty oczywiście będą się różniły w zależności od wielu czynników, nie mniej jednak można oszacować, iż przedsięwzięcie tego typu może oscylować w granicach od 20 do 60-80 tysięcy złotych.

Reasumując - przedsięwzięcie typu Fast Food to dobry pomysł dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w branży gastronomicznej oraz również dla miłośników jazdy autem oraz uwielbiających być ciągle w ruchu. Okazuje się, że w wielu przypadkach można połączyć przyjemne z pożytecznym :)

Oferta AMG Gastro

Sklep internetowy AMG Gastro w swojej ofercie posiada niemalże cały niezbędny asortyment potrzebny do założenia własnej działalności w formie mobilnej budki z jedzeniem. Chętnie indywidualnie doradzimy w kwestii wyboru odpowiedniego sprzętu właśnie do Twojego food trucka! Skontaktuj się z nami lub zostaw wiadomość a na pewno znajdziemy rozwiązania zadowalające zarówno obie ze stron :)

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj June July August September October November December

Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Masz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło