Aktualności

Otwarcie nowego lokalu gastronomicznego wiąże się z koniecznością podjęcia wielu trudnych decyzji. Poza kwestiami oczywistymi, jak profil firmy i jej lokalizacja, musisz wybrać odpowiedni sprzęt i akcesoria. Prowadzenie działalności w tej branży to niełatwe przedsięwzięcie. Dlatego warto postawić na niezawodne urządzenia, które ułatwią Ci pracę. Profesjonalne wyposażenie gastronomii jest niezbędne, jeśli chcesz osiągnąć sukces. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepsze dla Ciebie.

O popularności kuchni tureckiej nikogo nie trzeba przekonywać. Kebab od wielu lat wiedzie prym wśród fast foodów. Jest jednym z najczęściej zamawianych dań obok pizzy. Otwierając lokal gastronomiczny specjalizujący się w tureckich przysmakach, stajesz przed wyborem jego wyposażenia. Podstawowym i najważniejszym urządzeniem jest niewątpliwie grill do kebaba. Różnorodność modeli dostępnych na rynku może doprowadzić do zawrotu głowy. Radzimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze tego sprzętu.

Smakowita turecka potrawa podbiła serca wielu osób na całym świecie. Nic więc dziwnego, że w każdym polskim mieście powstają nowe punkty, które zdają się znać tajemnicę przyrządzania najlepszego kebaba. Jeśli jednak ktoś zadał sobie trud, by sprawdzić, z jakich składników oraz maszyn korzystają poszczególni kucharze, często złapałaby się za głowę. Nie wszystko jest bowiem tak profesjonalne, jak powinno. Sprawdź, jak zrobić prawdziwego kebaba, który smakuje nieziemsko.

Popularne danie kuchni fast food, znane pod nazwą kebab, może przybierać różne formy. W zależności od tego, w jakiej części świata powstaje i z jakiego mięsa, tak też smakuje. Każdy bowiem dodaje do niego coś od siebie. Ten oryginalny, turecki wciąż stanowi punkt wyjścia dla nowo powstających punktów gastronomicznych. Jeśli i Ty myślisz o rozpoczęciu prowadzenia takiej działalności, przygotuj się do niej odpowiednio. Potrzebujesz nie tylko profesjonalnego sprzętu, lecz także smakowitego mięsa. Sprawdź różne rodzaje kebaba, by wybrać ten, który Ci najbardziej odpowiada.

Różne formy prowadzenia działalności gospodarczej związanej gastronomią to bardzo rozległy temat. Jedną z najpopularniejszych z nich jest franczyza. Kebab, fast foody, a nawet większe restauracje są dostępne do poprowadzenia w tym modelu finansowym. Pojawia się pytanie, czy warto pójść w tym kierunku i czy taki biznes będzie się opłacać?

Wiele osób marzy o tym, żeby założyć własny pub. Zarobki z takiej działalności gospodarczej powinny spokojnie wystarczyć tobie i twojej rodzinie, by utrzymać się na niezłym poziomie. Nie jest to jednak zajęcie dla osób, które szybko się zniechęcają. Ważne jest także, żeby mieć dobrze przygotowany plan i zapas gotówki, który pozwoli ci przetrwać pierwsze miesiące. Musisz pamiętać, że branża gastronomiczna nie wybacza błędów, szczególnie w pierwszych tygodniach istnienia lokalu. To jednak nie znaczy, że nie masz szans się przetrwać i stać się liderem rynku. Jak tego dokonać? Oto kilka porad!

By rozpocząć własną działalność, musisz poświęcić wiele uwagi również kwestiom formalnym. Podstawą, od której warto zacząć, jest przygotowanie planu działania. Jeżeli masz zamiar sprzedawać kebaby, musisz sporządzić odpowiedni biznesplan. Właściwy projekt umożliwia ocenę opłacalności całej inwestycji. Dlatego ważne jest, by wykonać go prawidłowo. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka specyfika charakteryzuje biznesplan punktu z kebabem.

Nie od dziś wiadomo, że fast-food znajduje wielu zwolenników. Łatwo dostępne, szybkie, tanie i niezwykle smaczne — oto co określa tego typu jedzenie. Daniem, które opanowało również polski rynek, jest turecki kebab. Skrawane z rożna mięso, surówki i sos to specjał, po który sięgają miliony. Wśród miłośników tej potrawy znajdą się tacy, którzy chętnie otworzą własną budkę z kebabem. Jak się do tego zabrać? Co cechuje profesjonalny punkt, który przynosi zyski? Sprawdzamy!

Kebab to jeden z faworytów wśród dań spożywanych poza domem! Wiele osób woli go od popularnej pizzy oraz kuchni polskiej. Co więcej, wybierany jest tak często, że rynek lokali, które zajmują się tą kultową potrawą, warty jest kilka miliardów złotych! Jeśli marzysz o własnym punkcie gastronomicznym, to biznes o takim charakterze może okazać się strzałem w dziesiątkę! Sprawdź, jak otworzyć kebab krok po kroku i przekonaj się, że wcale nie jest to trudne!

Czy wiesz, że zgodnie ze statystykami każdego dnia kebab jest posiłkiem aż pięciu milionów Polaków? Nic zatem dziwnego, że prowadzenie punktu serwującego tę kultową potrawę może okazać się doskonałym pomysłem na biznes. Nie da się jednak ukryć, że gastronomia podobnie jak większość rodzajów działalności wymaga nakładów finansowych. Ile kosztuje otwarcie kebaba i jak ograniczyć wydatki na starcie? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!